Školský poriadok
Cirkevná materská škola sv. Michala Archanjela, Vodárenská 78, 921 01 Piešťany,
ako organizačná zložka CSŠ Piešťany, Štefánikova 119, 921 01 Piešťany
Školský poriadok Cirkevnej materskej školy sv. Michala Archanjela je vypracovaný v súlade so:
- Zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene
- Zákon 209/2019, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 245/2008 Z. z. a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákonom NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákonom NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
Vyhláškou MŠ SR č. 435/2021308/2009, ktorou sa mení vyhláška MŠ SR č. 306/2008
Z. z. o materskej škole,
- Zákonom NR SR č.138 /2019 a vyhláškou 361/2019 o vzdelávaní v profesijnom
rozvoji o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene doplnení niektorých zákonov
- Zmeny v novele zákona 245/2008 Z.z. od 1.1.2022
- Zmeny v novele zákona 596/2003 Z.z. od 1.1.2022
- Usmernenie k prijímaniu detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy na školský rok 2022/2023
- Pokynom ministra 39/2017
- Podmienkami prijímania detí do katolíckej materskej školy zriadenej Rímskokatolíckou cirkvou, Trnavskou arcidiecézou.
- Pracovným poriadkom zamestnancov materskej školy
- Organizačným poriadkom Materskej školy
- Prevádzkovým poriadok Materskej školy
- Internými smernicami MŠ
- Pandemickými opatreniami
S prihliadnutím na špecifické podmienky Cirkevnej materskej školy sv. Michala Archanjela.
Identifikačné údaje prevádzkovateľa
Zriaďovateľ :
Trnavská arcidiecéza
Názov zariadenia :
Materská škola sv. Michala Archanjela
Adresa sídla zariadenia:
Vodárenská 4374/78, Piešťany
Kontakty: mobilný telefón
e-mail :
Webové sídlo:
Riaditeľka CSŠ
Mgr. Helena Križanová
Zástupkyňa pre MŠ
1. CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Cirkevná Materská škola je trojtriedna materská škola s celodennou prevádzkou pre deti od 2,5 - 6 rokov, taktiež s odloženou povinnou školskou dochádzkou duševne a telesne zdravé. Budova MŠ sa nachádza na sídlisku v blízkosti rodinných domov. Pozostáva z jedného pavilónu. Pavilón je určený na výchovnovzdelávaciu činnosť aj zariadenie školskej jedálne. Nachádzajú sa tu tri triedy so šatňami, sociálnymi zariadeniami a skladovými priestormi pre učiteľov, pracovňa zástupkyne, vedúcej zariadenia školského stravovania, kuchyňa, jedáleň, sociálne zariadenia a kotolňa. Materská škola má priestranný školský dvor, s pieskoviskom, altánkom, umelým a živým trávnikom. Naša materská škola pracuje podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a podľa školského vzdelávacieho programu
„Poznávame svet s Guľkom Bombuľkom“.
Zabezpečuje výchovu a vzdelanie detí v predškolskom veku. Dopĺňa rodinnú výchovu a výchovno-vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa. Súčasťou predprimárnej výchovy je príprava dieťaťa na povinnú školskú dochádzku ( podľa vyhlášky 438/2020, ktorou sa mení vyhláška 308/2009 MŠ SR z 15.7.2009, o materskej škole).
Materská škola je 3-triedna. Kapacita školy umožňuje prijať max. 75 detí v zmysle platného prevádzkového poriadku.
S deťmi pracuje 6 kvalifikovaných učiteliek. MŠ poskytuje celodennú aj poldennú výchovno vzdelávaciu starostlivosť deťom od 3 do 6 rokov. Taktiež deťom, ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
Poskytuje povinné predprimárne vzdelávanie, ktoré získava dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania.
Absolvent predprimárneho vzdelania je pripravený na vstup do primárneho vzdelávania v základnej škole a na ďalší aktívny život v spoločnosti. Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálnoemocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Rozdelenie detí do tried a vekové zloženie tried je výlučne v kompetencii zástupkyne materskej školy. Rozdelenie a zloženie tried našej materskej školy je spravidla podľa veku detí a možnosti naplnenosti tried.
2. ZAMERANIE A KONCEPCIA MŠ:
Poslaním našej materskej školy je viesť a vychovávať deti k láske k Bohu a k všetkým ľuďom, cez hlbšie spoznávanie života Pána Ježiša.
Cieľom našej výchovno-vzdelávacej činnosti je harmonicky rozvoj osobnosti dieťaťa, aby dokázalo prežívať svoj život ako dar vo vďačnosti a radosti.
V spolupráci s rodičmi smerujeme k výchove, ktorá pokračuje v rodine. Dbáme na denný režim dieťaťa a na túto skutočnosť sa snažíme upozorniť rodičov v zmysle akceptovania denného režimu dieťaťa podľa vekových kategórií.
Výchova detí k viere nespočíva iba vo vyučovaní náboženskej výchovy ani v dlhých
modlitbách, ale predovšetkým vo výchove srdca - prijať každé dieťa také aké je prejavom lásky, aby bola odrazom lásky Božej.
Naša práca je pre nás povolaním a poslaním, napĺňa nás nefalšovanou radosťou.
Materská škola s katolíckym prostredím spĺňajúcim požiadavky koncepcie rozvoja edukácie ako základu pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.
Materská škola pracuje podľa školského vzdelávacieho programu ,,Poznávame svet
s Guľkom Bombuľkom,, vypracovaného v súlade so ŠVP. Koncepcia je zameraná
v oblastiach:
1. Upevňovanie a starostlivosť o zdravie detí a osvojovanie si zdravého životného štýlu.
2. Vštepovať deťom environmentálne a ekologické cítenie a vzťah k prostrediu v ktorom žijeme. Viesť ich k zodpovednému konaniu voči prírode. Pochopiť dôležitosť životného prostredia a jeho ochranu. K tomuto zameraniu využívame rôzne edukačné aktivity ktoré podčiarkujú spojitosť dieťaťa s prírodou. Utvárať v deťoch pocit zodpovednosti za životné prostredie. Poskytnúť priamy kontakt s prírodou a vnímať ju všetkými zmyslami, nechať ich zažívať prírodu, ako priestor pre poznávanie, hry a relaxáciu.
3. Rozvíjanie pozitívnych prvkov osobnosti, utváranie základov prosociálneho cítenia, ľudských hodnôt aj prostredníctvom ľudových tradícii, aby nestratili našu identitu a vážili si naše kultúrne dedičstvo. Rozvojom kritického myslenia utvárať pozitívne medziľudské vzťahy, rozvíjať a osvojovať zručnosti sociálnej komunikácie. Pripraviť ich na život v slobodnej spoločnosti, rôznych národnostných a etnických skupinách. V rámci regionálnej výchovy viesť deti k poznaniu histórie a súčasnosti mesta v ktorom žijú.
- rozvíjanie prírodovednej gramotnosti, predčitateľskú gramotnosť.
- Enviromentálna výchova
- Zdravie a zdravý životný štýl
- Rozvoj funkčnej gramotnosti a technického myslenia
Projekty:
-
- Adamko hravo zdravo,
- Evička nám ochorela,
- Guľko Bombuľko skúma, báda,
- Deň Zeme
- Čo skrýva naša Zem?
- Bombuľko dopraváčik
- Deň pre seniorov
- Vianoce pre seniorov
Spolupráca s inštitúciami:
-
- Spojená Cirkevná škola
- Domov dôchodcov Julianna
Deti majú možnosť výučby anglického jazyka.
Hlavný cieľ koncepčného zámeru rozvoja materskej školy
Podľa vzoru patróna materskej školy s. Michala Archanjela viesť a vychovávať deti k láske k Bohu a k všetkým ľuďom cez hlbšie spoznávanie života Pána Ježiša.
3. PREVÁDZKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola je s celodennou prevádzkou v pracovných dňoch od 6:30 do 16:00. Zástupkyňa pre MŠ: Lucia Majerníková
Konzultačné hodiny: Pondelok – piatok od 10:30 – 12:00
V čase mimoriadnej situácie 11:00- 12:00
V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpanie dovolenky zamestnancov minimálne na 4. týždne. Prerušenie prevádzky oznámi zástupkyňa MŠ oznamom pre rodičov minimálne mesiac vopred. V čase jarných, jesenných a zimných prázdnin môže byť prerušená, alebo obmedzená prevádzka na čas, ktorý bude vopred prerokovaný so zákonným zástupcom dieťaťa, prípadne podľa pokynov zriaďovateľa.
Učiteľky sa striedajú v týždenných intervaloch.
Pracovný úväzok pedagogického personálu je 37,5 h. týždenne. Z toho úväzok učiteliek 28 hod. týždenne priamej práce s deťmi.
Riaditeľka Cirkevnej spojenej školy: Mgr. Helena Križanová
Konzultačné hodiny : od 11,30 do 12,30 hod. po dohode s vedením
Vedúca zariadenia školského stravovania : Andrea Vetríková
Konzultačné hodiny : od 8,00 do 15,00 hod. v pondelok ostatné dni spravidla telefonicky
Poverená zástupkyňa materskej školy: Lucia Majerníková
Triedy:
1. trieda 3-4 ročných detí
2. trieda 4-5 ročných detí:
3. trieda 5-6 ročných detí ,deti PPPPV
Konzultácie s pedagogickými zamestnancami
Rodičia majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnancami denne v čase od 12,00h do 12,30h alebo v čase vopred dohodnutom a to bez prítomnosti dieťaťa. Konzultácie sú spravidla ústne, ak však učiteľka opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený triedna učiteľka vyhotoví písomnú formu. Pedagogický zamestnanec okrem konzultácií môže rodičovi odporúčať pedagogickú literatúru, poradne a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.
Úsporný režim chodu školy:
V prípade nízkej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti hlavne v zimných mesiacoch riaditeľka CMŠ, zástupkyňa pre MŠ môžu rozhodnúť o spájaní tried. Nadbytok zamestnancov v takom prípade je riešená náhradným voľnom alebo čerpaním dovolenky. Zástupkyňa materskej školy môže rozhodnúť o spájaní tried i počas neprítomnosti učiteliek, z dôvodu vysokej chorobnosti, alebo školení a kontinuálnych vzdelávaní v zmysle zákona 317/2009 o ped. z. Rodičia pred obdobím školských prázdnin môžu písomne vyjadrovať svoj záujem o prevádzku MŠ. Pokiaľ záujem nepresiahne 50%, prevádzka bude obmedzená na zodpovedajúci počet tried. Pokiaľ záujem nepresiahne 25%, prevádzka môže byť z ekonomických dôvodov prerušená (vianočné prázdniny a pod.), zamestnanci MŠ si budú čerpať riadnu dovolenku. Počas väčšej neprítomnosti detí zo zdravotných dôvodov (napr. chrípky a pod.), sa bude materská škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, alebo príslušného Úradu verejného zdravotníctva.
4. Práva a povinnosti dieťaťa a jeho zákonného zástupcu, alebo zástupcu zariadenia
Dieťa má právo:
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,
- vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a se-xuálnemu násiliu,
- na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
- dieťa so špec. vých.-vzdel. Potrebami má právo na výchovu a vzdelanie s využitím špec. foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelanie umožňujú.
Dieťa je povinné:
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy
- chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie,
- konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia,
- rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
a/ dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu dieťaťa určené školským poriadkom
b/ dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne
výchovno- vzdelávacie potreby
c/ poskytnúť so zámerom spracovania osobné údaje v rozsahu uvedenom v § 11 ods. 6 školského zákona
d/ informovať MŠ o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa jeho zdravotných problémov alebo iných závažných skutočnostiach,ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania. Ak zákonní zástupcovia nebudú MŠ informovať o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa , po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu riaditeľka MŠ pristúpi k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ z podnetu riaditeľka MŠ čl.III.ods.2 školského poriadku alebo o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania čl. III. Ods.3 školského poriadku, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že MŠ nie je schopná vzhľadom na svoje personálne, priestorové ale aj materiálno technické podmienky poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia
e/ nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo
f/ v prípade akéhokoľvek výskytu infekčného/ prenosného/ ochorenia vírusového,bakteriálneho alebo parazitárneho pôvodu, vrátane epidemického a pandemického výskytu ochorenia, okamžite oznámiť triednej učiteľke dôvod neprítomnosti dieťaťa z dôvodu monitoringu a pristúpenia k účinným opatreniam na zabránenie rozšírenia tohto ochorenia v detskom kolektíve.. Nástup dieťaťa do MŠ po prekonaní takéhoto ochorenia je možný len na základe predloženého potvrdenia od lekára
g/ ak je neprítomnosť dieťaťa v MŠ dlhšia ako 5 dní po sebe nasledujúcich, je zákonný zástupca povinný riaditeľke MŠ oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia dieťaťa
h/ vyzdvihnúť si čo najskôr dieťa z MŠ, ak dostane od učiteľa informáciu, že dieťa má teplotu, hnačku, zvracia, alebo sa vyskytlo iné ochorenie či nevoľnosť. Opätovný nástup v takomto prípade je možný len s lekárskym potvrdením , že dieťa je už zdravé
i/ uhrádzať mesačný príspevok zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v MŠ
j/ rešpektovať , že čase od odovzdania dieťaťa zákonným zástupcom alebo ním splnomocnenou osobou sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky alebo riaditeľky
k/ rešpektovať , že počas pobytu v MŠ dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb, o ktorých sa údaje prenášajú / pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov MŠ a detí prijatých do MŠ/
l/ všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu rieši interne, v MŠ s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľkou
m/ zdržať sa znevažujúcich vyjadrení statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti MŠ a riadenia MŠ.
Postup MŠ vo vzťahu k napĺňaniu rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov pri vzniku nezhôd a sporov sa riadi týmito zásadami , princípmi a pravidlami:
a/ počas konania o rozvode alebo úprave výkonu rodičovských práv a povinností MŠ dbá o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu/ napr. že každý rodič má právo priniesť dieťa do MŠ aj ho z nej vyzdvihnúť/
b/ MŠ počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinnosti k dieťaťu zachováva neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa. V prípade potreby pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci poskytujú nezaujaté , vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od MŠ písomne vyžiada, pričom obsah tohto písomného stanoviska neposkytne ani jednému zákonnému zástupcovi.
c/ v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami MŠ bude rešpektovať len rozhodnutie súdu alebo predbežné opatrenie súdu / neodkladné opatrenie/ , ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa. MŠ bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť , pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania, MŠ pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované
d/ v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu do starostlivosti len jednému zo zákonných zástupcov , ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, MŠ bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach / napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď/ zastupovať
e/ priestory MŠ nie sú miestom , kde zákonný zástupca , ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje
f/ priestory MŠ môžu byť miestom styku s maloletým ,avšak len v prípade , ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd, resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody
11.Ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami , statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť MŠ a poškodzovať dobré meno MŠ na verejnosti, MŠ bude postupovať v súlade s §19b/ ods. 2 a 3 zákona č. 40/ 1964 Zb. / občiansky zákonník/
Pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ sú určené týmito zásadami a princípmi:
a/ vytvárať tvorivú atmosféru na udržiavanie dobrých medziľudských vzťahov
b/ uplatňovať iniciatívu ,vzájomnú pomoc a ochotu
c/ presadzovať toleranciu
d/ prejavovať otvorenosť , konštruktívnosť a asertívnosť pri riešení konfliktných, sporných situácií.
e/ v prípade narušených vzťahov medzi rodičmi nebude materská škola rešpektovať nič iné ako rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého
5. PODMIENKY PRIJATIA NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE DO MATERSKEJ ŠKOLY
5.1 Zápis a prijatie detí do MŠ
Legislatívne vymedzenie:
Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti podľa §59 a 59a školského zákon, a zákona č.245/2008 Z.z. a podľa §3 vyhlášky MŠ SR č.306/2008 Z.z. o MŠ v znení vyhlášky MŠ SR č.308/2009 Z.z.
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch rokov do šiestich rokov jeho veku. Prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Do MŠ sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami. Avšak môžu byť prijaté, ak sa dajú vytvoriť vhodné materiálne a personálne a iné potrebné podmienky.
Počet detí, ktoré môžu byť prijaté do MŠ závisí od kapacitných možností školy. Prijatie nie je viazané na trvalý pobyt v danom meste, mestskej časti školy.
Do materskej školy sa prednostne prijíma dieťa:
- Ktoré dovŕšilo piaty rok veku
- S odloženým plnením povinnej školskej dochádzky
- Dieťa, ktoré už má súrodenca v Cirkevnej materskej škole sv. Michala Archajnela
Prijímanie na predprimárne vzdelávanie
Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.
Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt (ďalej len „spádová materská škola“), ak zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia pre dieťa nevyberie inú materskú školu. Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie aj v inej ako spádovej materskej škole, ak ho riaditeľ tejto materskej školy prijme na predprimárne vzdelávanie.
Riaditeľ spádovej materskej školy je povinný prednostne prijať na povinné predprimárne vzdelávanie deti s trvalým pobytom v obci a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.
Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie mimo obce, v ktorej má trvalý pobyt, na základe rozhodnutia riaditeľa materskej školy, do ktorej sa hlási. Riaditeľ materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté, oznámi túto skutočnosť riaditeľovi spádovej materskej školy.
Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin; tým nie je dotknuté právo tohto dieťaťa zúčastňovať sa na predprimárnom vzdelávaní aj v čase školských prázdnin.
Do MŠ sa deti prijímajú k začiatku školského roka od 1. – 31. apríla príslušného roku, pokiaľ je voľná kapacita aj v priebehu roka. Miesto a termín zverejní riaditeľka CSŠ po dohode so zriaďovateľom na budove MŠ spravidla do 1.apríla, zároveň zverejní aj podmienky prijímania detí do MŠ.
Ostatné podmienky prijímania si určí zástupkyňa pre MŠ a zverejní ich na webovej stránke školy, na centrálnej nástenke a vchodových dverách MŠ. Deti sa do MŠ prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť: osobne, poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy, e-mailom css.zastupca.ms@gmail.com , alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu. Podľa § 59 ods. 6 školského zákona môže zákonný zástupca materskej škole doručiť žiadosť aj prostredníctvom: elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy alebo elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.
Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami predloží vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Žiadosť na zápis dieťaťa do materskej školy obdrží rodič, alebo zákonný zástupca priamo v materskej škole, alebo si ju môže stiahnuť s webovej stránky MŠ. Po jej vyplnení rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré obsahuje informáciu o povinnom očkovaní dieťaťa. Prijímanie detí so ŠVVP legislatíva riaditeľovi umožňuje, ale neukladá mu povinnosť takéto dieťa prijať. Deti so ŠVVP sa prijímajú ak má MŠ vytvorené podmienky, resp. či ich bude po prijatí dieťaťa schopná vytvoriť.
Povinné PV môže dieťa absolvovať aj individuálnou formou. Dieťa pri plnení povinného predprimárneho vzdelávania formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej materskej školy. Individuálne vzdelávanie môže plniť dieťa v prípade, že jeho zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole, alebo o to požiada zákonný zástupca bez udania dôvodu .
Každé dieťa, ktorého zákonný zástupca písomne požiada o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa, musí byť najskôr prijaté do kmeňovej materskej školy, alebo už byť dieťaťom kmeňovej materskej školy. Ak pôjde o dieťa, ktorého zdravotný stav mu neumožňuje plniť povinné predprimárne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole a jeho zákonný zástupca požiada kmeňovú materskú školu, do ktorej je dieťa vopred prijaté, o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast. Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona, teda „zo zdravotných dôvodov“, bude zabezpečovať kmeňová materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne až do pominutia dôvodov. Zákonný zástupca dieťaťa môže požiadať riaditeľa spádovej materskej školy o oslobodenie o povinnosti dochádzať do materskej školy a k žiadosti priloží písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a písomný súhlas zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Následne, po predložení žiadosti spolu s požadovanými písomnými súhlasmi riaditeľ materskej školy rozhodne podľa § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie. Dieťaťu, ktoré má vydané rozhodnutie o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.
O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje zástupkyňa materskej školy podľa §5 ods.14 pís. a) zákona o 596/2003 Z.z. o štátnej správe a a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. v znení neskorších predpisov v nadväznosti na § 59 ods. 7 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa § 46 a 47 Správneho poriadku . Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roku dostane rodič najneskôr do 30. júna príslušného kalendárneho roku V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania žiadosti. Rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie budú doručované
- do vlastných rúk - osobné prevzatie,
- poštovou listovou zásielkou do vlastných rúk
- do elektronickej schránky
V rozhodnutí o prijatí môže riaditeľ určiť adaptačný pobyt, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace, alebo diagnostický pobyt. Pri zníženej adaptačnej schopnosti môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky na dohodnutý čas.
Zástupkyňa pre materskú školu ďalej
a) určuje, po prerokovaní so zákonným zástupcom, dĺžku adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa, ktorý je zameraný na postupnú socializáciu a diagnostikovanie,
b) rozhoduje o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, alebo po zistení okolností ovplyvňujúcich výchovu a vzdelávanie napr. Ak dieťa svojím správaním obmedzuje práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania. Predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa môže uskutočňovať so súhlasom riaditeľa aj s priamou účasťou zákonných zástupcov na výchove a vzdelávaní, ak to nenaruší adaptáciu ostatných detí a súhlasia s tým ostatní rodičia triedy.
c) rozhoduje o prerušení alebo ukončení dochádzky dieťaťa, ktorého zákonný zástupcovia napriek konzultačným záznamom neuskutočnili nápravu.
Riaditeľ rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa zo zdravotných alebo z iných závažných dôvodov, a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
V prípade, že v zdravotnom potvrdení dieťaťa bude uvedené, že dieťa neabsolvovalo povinné očkovania podľa § 51 ods.3 zákona č. 355/2007 Z. z.o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia ( kde sú zodpovední rodičia resp. Zákonný zástupca dieťaťa za splnenie očkovacej povinnosti u detí do 18 rokov). Z tohto dôvodu nie je možné zo strany materskej školy dieťa do materskej školy neprijať.
Ukončenie dochádzky dieťaťa do materskej školy
Dochádzka do materskej školy sa ukončuje:
- absolvovaním povinného predprimárneho vzdelávania
- na žiadosť rodiča- zákonného zástupcu dieťaťa
- vydaním rozhodnutia o ukončení dochádzky dieťaťa v materskej škole na základe opakovaného porušenia školského poriadku školy.
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Materská škola vydá dieťaťu, ktoré ukončilo predprimárne vzdelávanie osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania .
Podmienky predčasného ukončenia predprimárneho vzdelávania dieťaťa v MŠ
a) zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
b) zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
c) zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
d) zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona,
e) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista,
f) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.
- Zákonný zástupca dieťaťa neinformuje školu o zdravotných problémoch dieťaťa a iných závažných skutočnostiach vzťahujúcich sa na zdravotný stav dieťaťa
- Zákonný zástupca dieťaťa nerešpektuje podmienky predprimárneho vzdelávania určené v rozhodnutí o prijatí dieťaťa a zaradení na adaptačný/diagnostický pobyt
- Na základe odborného vyjadrenia - odporúčania/neodporúčania príslušného poradenského zariadenia (CPPPaP, CŠPP) k predprimárnemu vzdelávaniu dieťaťa spolu s ostatnými deťmi v triede MŠ riaditeľ školy po prerokovaní so zákonným zástupcom dieťaťa predčasne ukončí predprimárne vzdelávanie dieťaťa v materskej škole.
- Zákonný zástupca dieťaťa nevyjadrí písomnou formou škole súhlas k spolupráci s príslušným poradenským zariadením (CPPPaP, CŠPP) na zabezpečenie vhodných podmienok pre edukáciu dieťaťa v prípade, že škola nemá pedagóga so špeciálno-pedagogickou kvalifikáciou.
Rozhodnutiu o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania predchádza upozornenie zákonného zástupcu riaditeľkou a možnosť prerušenia dochádzky.
Pre lepšiu adaptáciu tolerujeme obľúbenú hračku na lehátku.
Adaptačný pobyt:
Adaptačný pobyt je v súlade s platnou legislatívou v zmysle §5 ods.14 zákona 596/2003Z z a §3 ods.1 vyhlášky 306/2008 Z.z o MŠ v znení neskorších predpisov . Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca dieťaťa privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac 4 hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas. Deti, ktoré zvládajú prechod z domu do materskej školy nemusia mať určený adaptačný proces s časovým vymedzením. Predpokladom úspešného zvládnutia adaptačného pobytu je dobrá spolupráca zákonných zástupcov s pedagogickými zamestnancami,
Adaptačný program Cirkevnej materskej školy sv. Michala Archanjela:
Pre prirodzený prechod dieťaťa z rodinného prostredia a postupné, plynulé zaradenie sa do materskej školy je potrebná :
• Úzka spolupráca rodiny a školy hlavne v jednotnom postupe pri adaptácii
• Podpora rodinného pôsobenia v pozitívnom pohľade na pobyt dieťaťa v materskej
škole.
• V rozhovoroch a vzájomných konzultáciách s rodičmi získať informácie o
individuálnych osobitostiach dieťaťa, jeho špecifických návykoch (napr. stravovacích)
a rituáloch, jeho zdravotnom stave, potrebe spánku, typických prejavoch atď.)
• Prijať dieťa s úsmevom, radosťou, plnou pozornosťou učiteľky.
• Vytvoriť pokojnú atmosféru v materskej škole medzi zamestnancami, medzi
zamestnancami a rodičmi, medzi deťmi navzájom.
• Pedagogickým a individuálnym prístupom učiteľky poskytnúť dieťaťu
radosť a uspokojenie jeho prirodzenej túžby byť so svojimi rovesníkmi.
V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravia, môže riaditeľka po prerokovaní s rodičom, alebo na základe jeho písomnej žiadosti v súlade s §5 ods. 14 písm. c zákona č.596/2003 Z .z. rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas, alebo o ukončení dochádzky.
Kritéria prerušenia dochádzky dieťaťa do MŠ po ukončení adaptačného obdobia v Cirkevnej materskej škole sv. Michala Archanjela:
1. Dieťa ani po troch mesiacoch navštevovania materskej školy nie je adaptované na prostredie, triedy, na deti, a režim materskej školy. V triede a pri výchovno – vzdelávacích činnostiach - prejavuje časté stavy úzkosti, je plačlivé, nespolupracuje, odmieta stravu, nevie samostatne držať lyžicu, nemá osvojené základné hygienické potreby (pýtanie sa na toaletu, umývanie rúk) pri príchode do MŠ bráni odchodu rodiča a po jeho odchode je rozrušené.
2. Nezapája sa do činností pod vedením učiteľky, nerešpektuje ju, nespolupracuje, prejavuje známky agresivity voči ostatným deťom, aj voči učiteľkám i zamestnancom MŠ.
-Svojim konaním narúša činnosti ostatných detí a ich zdravie tým, že im fyzicky ubližuje.
-Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa, aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa
predloží spolu s prihláškou a uvedenými dokladmi aj vyjadrenie pediatra o možnosti
integrácie dieťaťa. V prípade, že rodič zámerne neuvedie v žiadosti doklad o zdravotnom stave dieťaťa prípadne ochorenie dieťaťa, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu,
pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je
možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe, alebo o ukončení
dochádzky dieťaťa.
Deti do jednotlivých tried zaraďuje zástupkyňa MŠ spravidla podľa veku, kapacity jednotlivých tried v zmysle Školského zákona. V priebehu školského roka je v právomoci riaditeľky preradiť dieťa z jednej triedy do druhej, ak to kapacita dovoľuje a jej rozhodnutie je konečné. O tomto akte oboznámi zákonného zástupcu osobne. Zmena sa vyznačí v dokumentácii príslušnej triedy.
Pred zápisom MŠ usporiada „Deň otvorených dverí“ určený pre rodičov detí, ktorí sa zaujímajú o zápis svojho dieťaťa do MŠ.
5.2 Dochádzka detí do materskej školy
Rodič privádza dieťa do MŠ spravidla od 6.30 hod. do 8.00 hod, kedy sa z bezpečnostných dôvodov materská škola uzamyká a preberá ho od 14.45 hod. do 16.30 hod. Spôsob dochádzky a spôsob stravovania dohodne rodič s triednou učiteľkou. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa (zo závažných dôvodov) dohodne rodič čas príchodu a stravovania tak, aby nenarúšal priebeh činností v triede. Ak rodič potrebuje zo závažných dôvodov priviezť dieťa až po 8:00 je povinný túto skutočnosť včas oznámiť učiteľke. Prevzatie dieťaťa do MŠ môže pedagogický pracovník odmietnuť ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ a môže ohroziť zdravie ostatných detí podľa vyhlášky MŠ SR 306/2008 z 28. 7.2008 o materskej škole §7 odst. 7.
Najneskôr do 3 dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa v MŠ, oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti, ktorá môže byť zo zdravotných, alebo rodinných dôvodov. Ak je predpokladaná neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi dôvody riaditeľstvu MŠ vopred a písomne môže požiadať o prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ, pričom pri opätovnom nástupe odovzdá doklad o bezinfekčnosti prostredia. Vyhlásenia o bezinfekčnosti prostredia, ktoré v súlade s § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov predkladá rodič pred prvým vstupom dieťaťa do materskej školy a po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole dlhšej ako tri dni. Toto vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. V období trvania mimoriadnej situácie toto vyhlásenie predkladá po 2 a viac dňovej neprítomnosti. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa, alebo opakovaným spôsobom naruší vnútorný poriadok MŠ, riaditeľka po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
Do materskej školy sa neprijímajú deti so zlomeninou, zašitou ranou, alebo po nedoliečenom úraze dieťaťa. Výnimkou môže byť prijaté dieťa so zlomeninou ruky po minimálne týždňovom domácom ošetrení s podmienkou písomného prevzatia zodpovednosti rodiča za prípadný zhoršený zdravotný stav súvisiaci s úrazom. Materská škola v takomto prípade nezodpovedá za daný stav.
Podľa § 28b zákona 209/2019 môže zákonný zástupca dieťaťa písomne požiadať o povolenie individuálneho vzdelania dieťaťa riaditeľa MŠ , do ktorej bolo dieťa prijaté na povinné predprimárne vzdelávanie. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje zástupkyňa pre MŠ. Prílohou žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast. Individuálne vzdelávanie mu zabezpečuje MŠ v rozsahu najmenej 2 hodiny týždenne.
Rodič dieťa odovzdá triednej učiteľke osobne.
Podľa §24 ods. 9 zákona č.355/2007 Z. z. materská škola je povinná zabezpečiť skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do materskej školy vykonaním tzv. ranného filtra. Ten zabezpečuje každý deň zodpovedná službukonajúca učiteľka. Cieľom ranného filtra je identifikovať deti, ktoré navonok prejavujú zreteľné príznaky s možnosťou ohrozenia zdravotného stavu ostatných detí.
V súlade s §7 ods.7 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č.308/2009 môže pedagogický zamestnanec odmietnuť prevziať dieťa ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný pre prijatie.
Učiteľka dieťa odmietne prevziať do MŠ ak:
-má oči červené, s hnisavým výtokom /,,karpinami,,/
-má bolesti ucha, vyteká mu tekutina a je zaschnutá na ušnici
-má silnú nádchu, vyteká mu hustá skalená tekutina, okolie nosa je červené, podráždené
-má na tvári alebo končatinách zapálené, hnisajúce miesta, chrasty
-má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ
Ak dieťa neprejde ranným filtrom, zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie, alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.
Ak dieťa v MŠ počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu, ktorý si dieťa prevezme. Ak rodič odmietne liečiť choré dieťa, považuje sa to za nedodržanie povinnosti starať sa o dieťa a porušenie jeho základných ľudských práv.
Je neprípustné priniesť do materskej školy dieťa choré. Lieky, homeopatická a vitamíny v materskej škole nepodávame! Ak dieťa trpí vážnou chorobou alebo alergiou, ktorá by mohla ohroziť jeho zdravie, upozornite na tento fakt tr. učiteľku, aby mu v prípade potreby mohla poskytnúť účinnú pomoc, prípadne odovzdajte balíček prvej pomoci s presnými inštrukciami od lekára- kde je presne definovaný postup pri podávaní lieku. V prípade akejkoľvek zlomeniny /sadra, dlaha, ortéza/ bude dochádzka dieťaťa do materskej školy obmedzená vzhľadom na bezpečnosť samotného dieťaťa a ostatných detí.
Na preberanie detí môže zákonný zástupca splnomocniť ďalšie plnoleté osoby.
Ak zákonný zástupca neprevezme dieťa v stanovenom čase ukončenia prevádzky materskej školy t. j. 16,00 hod učiteľka bude kontaktovať najskôr rodiča, následne splnomocnené osoby uvedené zákonným zástupcom, z tohto dôvodu je nutné uviesť rozšírené kontakty na starých rodičov, prípadne iných splnomocnených osôb na preberanie dieťaťa z materskej školy .
Oneskorený príchod rodiča (zákonného zástupcu) evidujú učiteľky v zošite odovzdávania a preberania detí v zbernej triede. Uvedú presný čas, dátum, dôvod oneskoreného príchodu a potvrdenie rodiča podpisom. V prípade, že rodič opakovane oneskorene prichádza prevziať dieťa z MŠ považuje sa to za porušenie školského poriadku a riaditeľ po upozornení môže predčasne ukončiť dieťaťu predprimárne vzdelávanie.
Počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu tak, že každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť. Riaditeľka materskej školy, ako aj pedagogickí a ostatní zamestnanci materskej školy budú počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy vyžiada, obsah tohto stanoviska neposkytnú žiadnemu z dotknutých rodičov - teda na žiadosť ani jedného z rodičov neposkytnú hodnotiace stanovisko. V prípade narušených vzťahov medzi rodičmi nebude materská škola rešpektovať nič iné ako rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov rodičov vo vzťahu k starostlivosti o maloleté dieťa (pričom materská škola rešpektuje skutočnosť, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na právoplatnosť, čím chráni a zabezpečuje práva oprávneného pred suspenzívnymi účinkami riadneho opravného prostriedku – odvolania; uznesenie o predbežnom opatrení sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované )V prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému z rodičov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. každodenná príprava dieťaťa do materskej školy, zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať. Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi, a že nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako.
Na základe prípisu ÚVZ SR č, 2016-8138/440:1-10A0 zo dňa 29.1. 2016 - Vydávanie potvrdení o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa praktickými lekári starostlivosti o deti a dorast. Potvrdenie od praktického lekára o zdravotnej spôsobilosti pre dieťa pred prvým nástupom do MŠ obsahuje kompletné údaje o zdravotnej spôsobilosti, obsahuje všetky požadované skutočné údaje o povinnom očkovaní, ako aj uvedenie prípadného ochorenia dieťaťa, ktorého prejavy alebo dôsledky by mohli negatívne vplývať na jeho pobyt, alebo ohrozovať či obmedzovať výchovu a vzdelávanie samotného dieťaťa, alebo ostatných detí v kolektíve. Po prenosnom, infekčnom, alebo inom ochorení dieťaťa rodič vyplní „Vyhlásenie“ v ktorom vyhlási, že jeho dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia, a že RÚVZ ani lekár praktickej zdravotnej starostlivosti menovanému dieťaťu nenariadil karanténe opatrenie a zvýšený zdravotný dozor alebo lekársky dohľad. Vyhlásenia zákonní zástupcovia budú mať pripravené na triednej nástenke, ktoré podpíšu a spolu s dieťaťom, ktoré prichádza do materskej školy po bežnom ochorení odovzdajú triednej, alebo službukonajúcej učiteľke .
Podmienky odhlasovania a prihlasovania dieťaťa
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie oznámi rodič vopred, najneskôr do 8,00 hod. v deň neprítomnosti. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa je vydané na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Pri opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ rodič predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti.
Podmienky odhlasovania a prihlasovania dieťaťa na stravu:
Odhlásiť, resp. prihlásiť dieťa na stravu je možné 1 deň vopred, najneskôr do 14,00 h. hod. v predchádzajúci pracovný deň, telefonicky. Z dôvodu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské stravovanie (napr. Zásady správnej výrobnej praxe - HACCP a pod.) nie je možné odhlásiť stravu ráno v daný stravovací deň. V prvý deň choroby dieťaťa je možné neodhlásenú stravu odobrať v školskej jedálni do obedára Za neodobranú a včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje. Dieťa ktoré ochorelo počas víkendu rodič v pondelok neodhlasuje, ale príde pre obed.
V zmysle vyhlášky 330/2009 o zariadení školského stravovanie je možné podávať stravu prinesenú z domu iba v prípade ak si to vyžaduje zdravotný stav dieťaťa na základe posúdenia lekára (lekárske potvrdenie ).V zmysle zákona o potravinách 152/1995§6,ods.4 / do MŠ nesmú byť prinesené potraviny, ktoré nemajú doklad o pôvode.
Dieťa v MŠ ,okrem dieťaťa u ktorého podľa posúdenia lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie odoberá denne desiatu, obed a olovrant, alebo desiatu alebo olovrant a obed //vyhláška 366/2007
5.3 Úhrada príspevkov za dochádzku
Za pobyt dieťaťa v MŠ zriadenej obcou prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov MŠ mesačne na jedno dieťa sumou 45 eur mesačne. Deti do dňa dovŕšenia 3 roku života uhrádzajú poplatok v sume 80 eur mesačne.
Od 1.1.2021 na základe §28 ods.5 zákona 209/2019 výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu sa určuje jednotnou sumou pre všetky deti prijaté do MŠ.
V zmysle Zákona č.245/2008 Z.z.§28 ods.7,8 Ministerstva školstva o výchove a vzdelávaní a v zmysle Vyhlášky 306/2008 Z. z o predškolských zariadeniach poplatky neuhrádzajú deti :
- majú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
- od 1.1.2021 deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
- ak rodič predloží potvrdenie o poberaní dávok v HN (Zákon 599/2003 Z.z)
- ak je dieťa umiestnené v predškolskom zariadení na základe rozhodnutia súdu
- ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase letných prázdnin
Spôsob úhrady
Príspevok sa uhrádza mesačne vopred do 10.dňa v kalendárnom mesiaci na základe § 28 ods.4 zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní.
- bezhotovostným bankovým prevodom (Internetbanking, trvalý príkaz, vklad na účet,...)
V prípade, že rodič neuhradí poplatok do stanoveného termínu, môže zástupkyňa MŠ po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia. Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a dieťa v danom mesiaci nenavštívi MŠ ani jeden deň v mesiaci, o čom písomne vopred upozorní vedenie MŠ, prevedie sa táto úhrada do ďalšieho mesiaca.
Zákonný zástupca je povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa. Poplatok za stravu platí zákonný zástupca vopred peňažnou poštovou poukážkou, alebo internetbankingom do 20 dňa predchádzajúceho mesiaca pokiaľ tak neurobí, bude písomne upozornený zástupkyňou a vedúcou zariadenia školského stravovania, dieťa nemusí obdržať stravu – resp. nebude do MŠ prijaté.
Dotácia na podporu stravovacích návykov dieťaťa
Výška dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom pre deti materských škôl a žiakov základných škôl je 1,20 Eur za každý stravovací deň. Dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom sa poskytuje:
- Na dieťa navštevujúce posledný ročník materskej školy za každý stravovací deň v ktorom sa dieťa zúčastnilo vzdelávacieho procesu v materskej škole a súčasne odobralo obed a iné jedlo (desiata, olovrant). Ak dieťa v materskej škole odoberie iba desiatu, nemá nárok na dotáciu. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný uhradiť rozdiel medzi poskytnutou dotáciou a sumou stanovenou finančným pásmom.
- Na dieťa v materskej škole, okrem dieťaťa navštevujúce posledný ročník materskej školy, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima, za každý stravovací deň v ktorom sa dieťa zúčastnilo vzdelávacieho procesu v materskej škole a súčasne odobralo obed a iné jedlo (desiata, olovrant).
- Odhlásiť, resp. prihlásiť na stravu je možne 1 deň vopred, najneskôr do 14.00 hodiny. Zákonný zástupca dieťaťa zo stravovania svoje dieťa odhlasuje pri chorobe, odchode zo školy a podobne.
- Za neodobratú a včas neodhlásenú stravu sa finančná náhrada neposkytuje.
- Ak sa strava odhlási 1 deň vopred, zníži sa o sumu za počet odhlásených porcií suma, ktorá sa ma platiť v nasledujúcom období.
Pre rodičov detí poberajúcich dotáciu na stravu platí nasledovné :
Deti, ktoré dovŕšili 5 rokov veku a plnia od (1.9.2021) povinné predprimárne vzdelávanie majú nárok na dotáciu na stravu (1,30 € na deň). Zákonný zástupca musí predložiť čestné vyhlásenie, že si neuplatňuje zvýšený daňový bonus na dieťa. Je to podmienka na priznanie dotácie . Hoci na dieťa do 6 rokov nie je možné uplatniť si zvýšený daňový bonus, toto čestné prehlásenie je platné na celý školský rok .
Ak dieťa dovŕši 6 rokov, rodič môže čestné prehlásenie zrušiť a uplatniť si na dieťa daňový bonus. Urobí tak v tom prípade, že je zamestnaný a uplatní si zvýšený daňový bonus napr. ak dieťa v októbri dovŕši 6 rokov, rodič čestné vyhlásenie „zruší“ tým , že informuje MŠ, že od novembra si uplatní zvýšený daňový bonus, nebude mať už nárok na dotáciu na stravu.
Toto platí aj pre deti, ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania to sú deti, ktoré už 1.9. budú mať 6 rokov. Nakoľko MŠ nezisťuje či pracujete, alebo nie, či je váš ročný príjem vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy (čo je podmienkou na uplatnenia si nároku na daňový bonus na dieťa ). Zodpovednosť za zrušenie čestného vyhlásenia a uplatnenie si zvýšeného daňového bonusu na dieťa po dovŕšení 6 rokov jeho veku je Vašou zodpovednosťou teda zodpovednosťou zákonných zástupcov. Zrušenie čestného vyhlásenia oznámi rodič písomne. Deti v poslednom ročníku MŠ , ktoré dovŕšili 6 rokov ak žijú v domácnosti , ktorej členovia si neuplatnili ,alebo si nemohli uplatniť nárok na zvýšený daňový bonus (napr. poberatelia dôchodkov, nezamestnaní) majú nárok na dotáciu na stravu a v tomto prípade sa čestné vyhlásenie v priebehu školského roka neruší, ale ostáva v platnosti až do zmeny u zákonného zástupcu .
-
- 5.4 Podmienky na prijatie dieťaťa so ŠVVP
Do materskej školy možno spolu so intaktnými deťmi prijať aj deti so ŠVVP. V súlade so školským zákonom sa špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou rozumie požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre dieťa, ktoré vyplývajú z jeho zdravotného znevýhodnenia. Uplatnením a realizáciou týchto požiadaviek by sa malo vytvoriť prostredie, ktoré dieťa so ŠVVP nevyhnutne potrebuje na rozvoj schopností, alebo osobnosti tak aby dosiahlo primeraný stupeň vzdelania a začlenilo sa do spoločnosti. Z hľadiska prijímania detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do materskej školy je dôležité ustanovenie § 28 ods. 13 školského zákona v zmysle, ktorého výkonom práv začleneného dieťaťa so ŠVVP nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.
Zákonný zástupca dieťaťa so ŠVVP predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra, prípadne iného odborníka o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú podmienky na zaradenie takéhoto dieťaťa, vzhľadom na charakter jeho znevýhodnenia. O prijatí/ neprijatí dieťaťa so ŠVV P rozhoduje riaditeľ materskej školy. Naša materská škola nemá vytvorené materiálne podmienky na integráciu detí zo zdravotným znevýhodnením. V prípade, že sa zdravotné znevýhodnenie prejaví po adaptačnom období dieťaťa materská škola odporučí dieťa na vyšetrenie CŠPPaP, ktoré posúdi podmienky za akých môže takéto dieťa ďalej navštevovať našu materskú školu. V prípade potvrdenia dieťaťa CŠPPaP že ide o dieťa so ŠVVP budeme v zmysle platnej legislatívy požadovať asistenta učiteľa, prípadne asistenta dieťaťa. Pokiaľ nebudeme môcť zabezpečiť podmienky pre daný druh a stupeň postihnutia bude dochádzka dieťaťa so ŠVVP do našej materskej školy
ukončená, prípadne nebude takéto dieťa prijaté.
Rodičia sú povinní informovať materskú školu o prípadných zdravotných problémoch dieťaťa, alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy
a vzdelávania (§144 ods.7 písm. d). Ak tak rodičia neurobia, riaditeľ po zistení skutočností negatívne ovplyvňujúcich výchovno-vzdelávací proces rozhodne o diagnostickom pobyte dieťaťa počas ktorého rozhodne, či pristúpi ku zmene výchovy a vzdelávania dieťaťa ( dieťa vedené ako ŠVVP), alebo po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodne o prerušení dochádzky, prípadne predčasnom ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.
6. VNÚTORNÁ ORGANIZÁCIA MATERSKEJ ŠKOLY
6.1 Organizácia tried a vekové zloženie detí
V zmysle § 28 ods. 9 zákona 209/2019, ktorým sa mení a dopĺňa § 28 odst. 15 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je povolený počet detí v triedach nasledovný:
-
- detí v triede pre 2- 3 ročné deti
- detí v triede pre 3 – 4 ročné deti
- detí v triede pre 4 – 5 ročné deti
- detí v triede pre 5 – 6 ročné deti
- detí v triede pre 3 – 6 ročné deti
V odôvodnených prípadoch môže riaditeľka školy so súhlasom zriaďovateľa prekročiť počet detí v triede podľa odseku 10 najviac o tri deti.
Deti , ktoré navštevujú MŠ iba dopoludnia je potrebné prevziať medzi 11,45 až 12,00 hod. V tomto čase je budova sprístupnená. V ostatnom čase je vchod uzamknutý z dôvodu dodržiavania bezpečnosti detí .
Ak rodič potrebuje prevziať dieťa v inom čase, je potrebné o tom vopred informovať tr. učiteľku.
Dieťa od rodičov preberá službu konajúca učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až do odovzdania dieťaťa rodičovi alebo inej osobe, ktorú písomne splnomocní zákonný zástupca. V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne –fotokópia úradného rozhodnutia, informovať zástupkyňu materskej školy.
Materskú školu otvára pani upratovačka o 6:30 hod.
Usporiadanie denných činností detí v materskej škole
Organizačné usporiadanie denných činností v MŠ je zostavené tak, aby poskytoval priestor na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt dieťaťa v materskej škole. Všetky organizačné formy denného poriadku sú po pedagogickej psychologickej stránke rovnocenné pedagogicky usmerňované kvalifikovanou učiteľkou predprimárneho vzdelávania.
Denný režim
Pevne stanovený čas
- 6.30-8.00 h. začiatok prevádzky - schádzanie detí
- rozdelenie detí do tried
Rámcovo stanovený čas
- 6.00 – 8.30 h
- hry a hrové činnosti podľa výberu detí, plánované, navrhované aktivity, individuálne, skupinové alebo frontálne činnosti a aktivity, vzdelávacie aktivity, ranný kruh – rozhovory, diskusie...
- zdravotné cvičenia
Pevne stanovený čas
- 8.30 – 9.00 h. činnosti zabezpečujúce životosprávu
- osobná hygiena, desiata, stolovanie, stravovanie
Rámcovo stanovený čas
- 9.00 – 11.20 h
- vzdelávacie aktivity, výtvarné, hudobné, hudobno-pohybové, grafomotorické, dramatické... aktivity realizované formou hry
- pobyt vonku - obliekanie, vyzliekanie v šatniach, spojený s vychádzkou do blízkeho okolia, alebo realizovaný na školskom dvore s rôznym zameraním (pohybovým, enviromentálnym, dopravným, ekologickým...)
Pevne stanovený čas
- 11.20 – 12.00 h. činnosti zabezpečujúce životosprávu
- osobná hygiena, obed, stravovanie, stolovanie
Rámcovo stanovený čas
- 12.00-14.00 h. odpočinok
- 14.00-14.20 h. obliekanie a hygiena
Pevne stanovený čas
- 14.20 – 14.35 h. činnosti zabezpečujúce životosprávu
- olovrant, stravovanie, stolovanie
Rámcovo stanovený čas
14.35 – 16.00 h.
- hry a hrové činnosti podľa výberu detí, plánované, navrhované aktivity, individuálne, skupinové alebo frontálne činnosti a aktivity, vzdelávacie aktivity, osobná hygiena, preberanie si detí rodičmi
Pevne stanovený čas
- 16.00 h. koniec prevádzky
6.2 Vnútorná organizácia
Za odomykanie a uzamykanie pavilónu zodpovedá upratovačka podľa rozpisu služieb. Prevádzkoví zamestnanci zodpovedajú za ich uzamknutie a odomknutie počas dňa. Všetci pedagogickí zamestnanci zodpovedajú za uzamykanie pavilónu v prípade opustenia budovy počas pobytu vonku. V budove MŠ je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pobyt cudzej osoby.
MŠ sa zatvára o 16.00 hod. Ak si rodič do uvedeného času dieťa neprevezme, učiteľka upozorní rodiča telefonicky. Materská škola bude postupne kontaktovať všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa, ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa , bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálno-právnej ochrany detí a detskej kurately. Službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov! V prípade, že rodič opakovane oneskorene prichádza prevziať dieťa z MŠ považuje sa to za porušenie školského poriadku a riaditeľ po upozornení môže predčasne ukončiť dochádzku dieťaťa do MŠ. Neskorý príchod rodiča je písomne evidovaný. Ráno sa budova uzamyká o 8:00 preto je potrebné tento čas dodržiavať. Neskorý príchod do MŠ narúša chod ďalších organizovaných činností dňa. Deti nie sú dostatočne vyhrané, zvyšuje sa agresivita a znižuje sa schopnosť sústredenia sa na činnosti. Opakovaný neskorý príchod do MŠ (bez predchádzajúceho odôvodneného upozornenia pedagogického zamestnanca) bude taktiež považovaný za porušenie školského poriadku s jeho dôsledkami.
6.3 Preberanie detí
Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi, prípadne inej splnomocnenej osobe, alebo pedagógovi, ktorý ju v práci strieda. Dieťa musí byť prevzaté od učiteľky zákonným zástupcom alebo splnomocnenou osobou od zákonného zástupcu dieťaťa. Na prevzatie svojho dieťaťa môže zákonný zástupca v zmysle zákona písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako 10 rokov alebo inú osobu. Počas odpoludňajšieho pobytu vonku učiteľka vo zvýšenej miere dbá na bezpečnosť detí, má prehľad. o tom, kto deti preberá z MŠ. Deti vedie k tomu, aby jej oznámili svoj odchod. Rodičia sú povinní prísť k učiteľke, prevziať dieťa a oznámiť prevzatie. Rodičia sa po prevzatí dieťaťa nezdržujú na detskom ihrisku. Ihrisko je určené na hranie pre deti počas ich denného pobytu v MŠ.
Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza od detí z triedy len v krajnom prípade a na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor požiada inú kolegyňu, prípadne iného zamestnanca MŠ. Z hygienických dôvodov majú rodičia zakázaný vstup do priestorov jedálne a tak na ohlásenie učiteľky používajú zvonček. Zákonný zástupca, alebo iná osoba, ktorá privedie dieťa do MŠ musí osobne odovzdať dieťa učiteľke, nesmie poslať dieťa samé do triedy bez ohlásenia učiteľky. Učiteľka zodpovedá za dieťa, ktoré osobne ráno prevezme.
6.4 Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia dieťaťa, prípadne splnomocnené osoby. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skriniek vedú rodičia aj p. učiteľky deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Každé dieťa má skrinku označenú menom a značkou. Za poriadok a estetickú úpravu zodpovedajú učiteľky a za hygienu prevádzkoví zamestnanci. Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedajú rodičia. Rodičia sú povinní v záujme hygieny priestorov používať pri vstupe do ďalšej časti budovy návleky na obuv. Za hygienu a uzamknutie vchodov zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec (upratovačka).
6.5 Organizácia v umyvárni
Každá trieda má svoju umyvárku, kde deti používajú jednorázové papierové utierky /uteráky na ruky. Za pravidelnú dezinfekciu, hygienu prostredia a čistenie zubných kefiek a pohárov zodpovedajú upratovačky. Deti sa v umyvárni zdržujú len v prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC ,dodržanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy.
6.6 Organizácia na schodoch
Vonkajšie schodisko využívajú deti v priebehu dňa takým spôsobom, že pri hromadnom presune po schodisku von, si učiteľka zoradí deti do jedného radu. Deti sa pri chôdzi pridŕžajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka posledná, pri chôdzi nahor tiež posledná.
6.7 Organizácia v jedálni
Jedlo sa podáva v jedálni, čas má každá trieda samostatne. Strava sa podáva v dvoch zmenách :
Mladšie a stredné deti desiata - 8:30 hod. obed - 11:15 hod. olovrant - 14:15 hod. Staršie deti desiata - 9:00 hod. obed - 11:30 hod. olovrant - 14:30hod
Nariadenie vlády Slovenskej republiky z 19. 8.2009 č.342 ktorým sa mení a dopĺňa nariasenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z.z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách. Za kvalitu a predpísané množstvo mlieka, stravu, hygienu a kultúru stravovania zodpovedá vedúca zariadenia školského stravovania p. Vetríková, ktorá zabezpečuje chod jedálne. Učiteľky
citlivo motivujú aj tie deti, ktoré majú v dôsledku nechutenstva tendencie vyhnúť sa mu.
Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá zástupkyňa MŠ a učiteľky. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania. V maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom . Počas jedla učiteľka deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť. Deti od 5 rokov používajú pri jedle kompletný príbor.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca 24 hod. vopred do 14:00 hod. u vedúcej zariadenia školského stravovania. V prípade, že sa tak nestane, uhrádza zákonný zástupca plnú stravnú jednotku. Ak dieťaťa ochorie a zákonný zástupca neodhlási dieťa včas zo stravy, môže si obed v prvý deň ochorenia dieťaťa prevziať do obedára v čase od 11:00- 12:00 hod.
Deti majú počas celého pobytu v materskej škole zabezpečený pitný režim, ktorý zabezpečujú pani učiteľky príslušnej triedy. Na požiadanie dieťaťa učiteľka naleje dieťaťu nápoj vždy do označeného pohára. Staršie deti sa obslúžia samé. Aj pri pobyte vonku majú deti zabezpečený pitný režim, za ktorý zodpovedá každá p. učiteľka príslušnej triedy. Pri pitnom režime musí mať každé dieťa vlastný pohár, za čistotu pohárov zodpovedá upratovačka.
Mladšie deti používajú lyžicu a vidličku, staršie deti kompletný príbor. Službukonajúca učiteľka dbá na zvýšenú bezpečnosť detí pri sebaobslužných činnostiach v jedálni (nosenie jedla k stolu, odkladanie pohárov na tácku, rozdávanie príborov), dbá aby deti nevstupovali do priestoru výdajne stravy.
6.8 Organizácia v spálni
V spálni má každé dieťa vlastné lehátko, paplón a vankúš, posteľná bielizeň sa mení podľa harmonogramu raz za týždeň, pričom pranie a žehlenie zabezpečuje práčovňa. Pyžamo si deti odnášajú na výmenu každý týždeň v piatok. Počas popoludňajšieho odpočinku v spálni dbá pedagogický zamestnanec o primerané oblečenie detí – pyžamo a zabezpečí primerané vetranie spálne. Malá a stredná trieda majú spoločnú spálňu, trieda predškolákov nemá povinný spánok. Deti odpočívajú v triede na matracoch. Každé dieťa má svoj matrac, svoj vankúš a deku.
Odpočinok trvá minimálne 30 minút.
6.9 Organizačné usporiadanie denných činností
Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z relatívne ustálených a rytmicky sa striedajúcich organizačných foriem dňa:
-
-
- Hry a činnosti podľa výberu detí
- Zdravotné cvičenia
- Vzdelávacie aktivity
- Pobyt vonku
- Obed a odpočinok
- Vzdelávacie aktivity
- Krúžková činnosť, hry a činnosti podľa výberu detí
-
Pobyt detí vonku sa uskutočňuje denne, výnimkou môže byť nepriaznivé počasie. počas pobytu vonku p. učiteľka zabezpečuje organizovanú činnosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia. Pobyt vonku sa uskutočňuje na školskom dvore, prípadne
formou vychádzok. Učiteľka, ktorá príde na dvor ako prvá, skontroluje bezpečnosť areálu a
podľa potreby zabezpečí odstránenie a likvidáciu nebezpečných predmetov správnou zamestnankyňou. V jarných a letných mesiacoch sa môže pobyt vonku uskutočňovať dvakrát denne upravený podľa intenzity slnečného žiarenia. Počas letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu pokrytú vhodným doplnkom aby sa predišlo úpalu.
Na vychádzke môže mať jedna učiteľka najviac 21 detí od 4 – 5 rokov, alebo 22 detí starších ako 5 rokov. Ak je detí viac prítomné musia byť 2 učiteľky, prípadne 1 učiteľka a zamestnanec (upratovačka) poverený riaditeľkou. S triedou s deťmi od 3-4 rokov sa vychádzka uskutočňuje vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
Pobyt vonku prispieva k otužovaniu detí a k zvyšovaniu odolnosti organizmu. Učiteľky zodpovedne a starostlivo zvažujú okolnosti prípadného skrátenia pobytu vonku v závislosti od zdravotného stavu detí, ročného obdobia a počasia. Pobyt vonku sa spravidla neuskutočňuje iba v nepriaznivom počasí a z vážnych dôvodov:
-
-
- silný dážď
- víchor
- veľmi teplo (v lete) v rámci ochrany detí pred úpalom sa presunie čas pobytu vonku na predpoludnie napr. 8 – 11 hod.
- mrazy -10°C
- nadmerné znečistenie ovzdušia
-
Za hygienu hračiek a pieskoviska zodpovedá poverená p. upratovačka podľa harmonogramu. Hračky do pieskoviska umýva a dezinfikuje upratovačka 1 krát za mesiac, dezinfekcia a prekopanie pieskoviska každé dva týždne podľa harmonogramu.
Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Deti majú z bezpečnostných dôvodov oblečené reflexné vesty.
Z bezpečnostných dôvodov sa nepoužívajú hracie prvky na školskom dvore v čase od 1. novembra do 28. februára. V ostatnom období sa nepoužívajú po daždi, pri zvýšenej vzdušnej vlhkosti z dôvodu predchádzania úrazom.
6.10 Organizácia krúžkovej činnosti
Anglický jazyk vedie externý lektor jeden krát do týždňa v popoludňajších hodinách o 14:30. Vedúci krúžkov pracujú podľa vopred vypracovaného plánu na celý školský rok. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti sú zodpovední jeho vedúci. Náklady spojené s činnosťou hradia zákonní zástupcovia detí. Krúžková činnosť sa realizuje v priestoroch jedální na základe informovaného súhlasu rodiča.
6.11 Úsporný režim chodu MŠ
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade nízkej dochádzky detí z dôvodu chorobnosti (v zimných mesiacoch a prázdninách..) môže riaditeľka MŠ rozhodnúť o spájaní tried, delení detí do iných tried pri zachovaní predpísaného počtu detí pri zmiešanej vekovej kategórii do 24 detí. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši udeľovaním náhradného voľna, alebo dovolenky.
6.12 Organizovanie a realizácia výletov a exkurzií
Podľa § 28 ods. 17 školského zákona môže materská škola organizovať výlety, exkurzie, pobyt v škole prírode a športové aktivity. Výlet aj exkurzia sa môžu organizovať iba na základe plánu práce po dohode so zriaďovateľom a informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Plnia výchovno-vzdelávaciu, relaxačnú a oddychovú funkciu.
Nevyhnutnou podmienkou schválenia plánu organizačného, materiálno- technického a personálneho zabezpečenia výlet je zabezpečenie teplého obeda pre deti. Bez splnenia tejto podmienky riaditeľka školy nemôže výlet povoliť. Poverená učiteľka riaditeľkou vypracuje podrobný plán výletu, s ktorým oboznámi všetkých zúčastnených. Všetky dospelé osoby musia byť poučené o bezpečnosti o čom musí byť písomný záznam. Finančné náklady spojené s výletom sú hradené zákonnými zástupcami prípade sponzorom. Na jednu učiteľku prípadne dospelú osobu zúčastnenú na výlete by malo pripadať najviac šesť detí.
6.13 Organizovanie podujatí pre rodičov
Počas vystúpení detí – triednych, školských (besiedky pre rodičov, tvorivé dielne..) sú počas učiteľkami organizovanej časti podujatia zodpovedné za bezpečnosť detí učiteľky. Po skončení organizovanej časti podujatia, keď si rodičia prevezmú deti od učiteľky (posedenia, hrová činnosť v triede), preberajú zodpovednosť za dieťa rodičia.
Počas tvorivých dielní, športových podujatí, kultúrno-spoločenských podujatí a akcií organizovaných v MŠ sú za deti zodpovední rodičia po ich prevzatí od učiteľky. A to aj v tom prípade, že po skončení akcie zostávajú rodičia s deťmi v budove alebo v areáli materskej školy.
7. PRAX ŠTUDENTOV V MATERSKEJ ŠKOLE
Študenti stredných a vysokých škôl, ktorí majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka v materskej škole, po dohode so zriaďovateľom sa hlásia u riaditeľky materskej školy.
Riaditeľka školy/zástupkyňa pre MŠ:
-
- poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
- oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou,
- zaradí študentky do tried,
- vypracuje v spolupráci s triednymi učiteľkami hodnotenie praxujúcich študentov
8. STAROSTLIVOSŤ O HYGIENU, ZDRAVIE A BEZPEČNOSŤ DETÍ
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa pracovníci MŠ riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi najmä § 7 vyhlášky Ministerstva školstva a vedy SR č.306/2008
Z.z. o materskej škole, zákon 311/2001 Zákonníka práce, zákonom Národnej rady SR č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, § 422 Občianskeho zákonníka, zákonom Národnej rady SR č, vyhláškou ministerstva zdravotníctva 527/2007 o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež § 8 ods. 3/ b, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľa školy.
BEZPEČNOSŤ DETÍ :
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí, zamestnanci MŠ sa riadia všeobecne záväznými predpismi(§152 zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní, §7 Vyhlášky 308/2009 o materských školách), občianskym zákonníkom, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky MŠ. Podľa §8 ods. 1,2 vyhlášky o MŠ za vytvorenie bezpečných a hyg. podmienok na predprimáre vzdelávanie zodpovedá riaditeľka. Za bezpečnosť a ochranu zdravia detí zodpovedajú pedagogický zamestnanci od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo jemu poverenej osobe ,ktorú rodič splnomocní v písomnom splnomocnení. Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
V triede zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo dve učiteľky, preberanie detí potvrdí učiteľ po konzultácii s kolegom písomnou formou. V triede s deťmi od troch do štyroch rokov pri obliekaní a sebaobsluhe pomáha aj nepedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou školy.
Za bezpečnosť detí počas záujmovej činnosti detí zodpovedá učiteľka. Ak záujmovú činnosť vykonáva v škole lektor so súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa, za bezpečnosť po prevzatí detí od učiteľa zodpovedá lektor.
Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno – vzdelávacej činnosti materskej školy a vyžadujú si zvýšený dozor postupuje materská škola v súlade s vyhláškou 308/2009 o materskej škole §7 ods. 6.
Na zabezpečenie ochrany zdravia môže pedagogický zamestnanec odmietnuť prevziať dieťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ. Ak dieťa ochorie počas dňa, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor z radou zamestnancov školy a ihneď informuje rodiča.
Do školského stravovacieho zariadenia sa deťom individuálne nedonáša strava okrem detí, pri ktorých podľa posúdenia lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore zdravotný stav dieťaťa predškolského veku vyžaduje osobitné stravovanie. Podľa nariadenia RÚVZ sa do materskej školy nesmie prinášať ovocie, zelenina ani sladkosti.
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ školy.
Za vhodné oblečenie a obuv zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa – odev pohodlný a primeraný veku dieťaťa, obuv pevná, vhodnej veľkosti, spĺňajúca základné hygienické a bezpečnostné požiadavky pre dieťa predškolského veku. Z dôvodu bezpečnosti a podmienok v MŠ ( poschodová MŠ) je nevhodná našuchovacia obuv bez pevnej päty.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi, alebo ním splnomocnenej osobe. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatych rokov, alebo 22 detí starších ako päť rokov.
Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotne znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov prípadne asistentky a zamestnanca. Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí zvýšený počet zamestnancov (na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného ped. zamestnanca).
Za dodržanie hygienických predpisov v priestoroch MŠ a ochranu zdravia detí zodpovedajú
aj prevádzkoví pracovníci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
V prípade, že počas dňa v materskej škole učiteľka zistí u dieťaťa príznaky akútneho ochorenia, zabezpečí okamžitú informovanosť zákonného zástupcu a oddelenie dieťaťa od ostatných. V prípade, že je s deťmi sama (druhá učiteľka ešte nenastúpila na zmenu) zabezpečí dozor pri dieťati prevádzková zamestnankyňa až do príchodu zákonného zástupcu.
Úrazy detí :
Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Záznam dá podpísať rodičovi .Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom príp. taxislužbou. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičovi dieťaťa. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov hociktorú zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc .Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov.
Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí:
Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.
1.Evidencia obsahuje:
– meno a priezvisko dieťaťa
– deň, hodinu, charakter úrazu, miesto keď došlo k úrazu, skutočný popis ako k úrazu
došlo,
– svedkov úrazu, meno a priezvisko pedag. zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase
vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie
– počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu
– zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa
– zariadenie v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze v prípade, ak sa následky prejavia neskôr.
2.Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné záznam spíše zamestnanec , ktorého poverí riaditeľ školy.
3.Záznam do knihy evidencie vykoná zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni (teda 0až3) , tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz.
Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako 3 dni (teda 4 a viac) považuje sa to za registrovaný školský úraz.
4. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o vzniku registrovaného školského úrazu spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase dozoru nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné , záznam spíše triedny učiteľ, ktorý úraz zaevidoval a to najneskôr do 7 kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu.
Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala riaditeľka/zástupkyňa školy. Zamestnanec podpisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
5.Riaditeľka , alebo zástupkyňa materskej školy je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR ) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazov na školách.
6.Záznam o registrovanom školskom úraze dostanú zákonný zástupca dieťaťa, škola technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie žiakov. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne koná ďalej riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom.
Je potrebné dodržiavať nasledovné zo strany MŠ
- V prípade úrazu dieťaťa je prvá pomoc poskytnutá na mieste pedagogickým zamestnancom. Tento je povinný uskutočniť písomný záznam o školskom úraze dieťaťa, aj drobnom úraze dieťaťa do knihy úrazov a do ranného filtra. V prípade potreby lekárskeho ošetrenia privolá rodičov, ktorí toto ošetrenie zabezpečia. Záznam spolu s bodovým ohodnotením predloží riaditeľka na MsÚ na úhradu bolestného.
- Prostredie v predškolskom zariadení musí byť upravené tak, aby deti neprišli do styku s predmetmi, s ktorými by sa mohli poraniť.
- V miestnostiach, v ktorých sa deti zdržujú, musia byť výhrevné telesá ústredného kúrenia alebo iné tepelné zdroje, opatrené ochranným krytom. Lieky, čistiace a dezinfekčné prostriedky, ostré predmety musia byť uložené tak, aby k nim deti nemali prístup.
- V edukačných aktivitách, kde deti pracujú s náčiním, náradím venuje učiteľka zvýšenú pozornosť deťom. Podobne pri cvičení na náradí a s náčiním v triede a mimo nej. Ak deti pracujú s nožnicami, učiteľka od detí neodchádza.
- Celodenné výlety mimo mesta, pri ktorých nie je zabezpečená správna životospráva detí
/teplý obed, odpočinok/ sa nepovoľujú. Organizovanie školských výletov sa uskutočňuje iba so súhlasom riaditeľky CSŠ a musí byť zakotvené v pláne práce školy. Na výlete je potrebný dozor dvoch ped. zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa §28 ods. 10) školského zákona.
Výlety a exkurzie organizuje škola v zmysle školského zákona §28 ods.10 na základe plánu práce školy. Na organizačné zabezpečenie a prípravu takejto akcie poverí riaditeľka pedagogického zamestnanca, ktorý vyhotoví písomný záznam o postupe a priebehu aktivity vrátane poučenia o ochrane a bezpečnosti zúčastnených osôb a detí a informovaného súhlasu rodičov.
Materská škola má skrinku prvej pomoci, ktorej obsah kontroluje zástupkyňa pre MŠ.
- V škole v prírode je počet detí podľa vyhlášky o škole v prírode MŠ SR 305/2008
Z.z. o škole v prírode, zákon č.355/ 2007 Z.z.o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a vyhláška MZ SR č.526/2007 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.
- Pedagogický zamestnanec nesmie nechať deti bez dozoru. V nevyhnutnom prípade požiada kolegyňu prípadne správnu zamestnankyňu.
- Hračky a predmety v triede sú učiteľky povinné udržiavať v dobrom stave, musia spĺňať bezpečnostné hľadisko. Menšie opravy uskutočňuje učiteľka za pomoci detí, údržbár , prípadne požiada o pomoc rodičov.
Je potrebné dodržiavať nasledovné zo strany zákonného zástupcu:
- V materskej škole sa nesmú podávať antibiotiká, sirupy proti kašľu ani žiadne lieky.
- Výnimku tvoria lieky pri chronických ochoreniach ako napr. : antialergiká, antihistaminiká – podľa pokynov a odporúčaní lekára, na písomné požiadanie a zodpovednosť zákonného zástupcu, pokiaľ nie je možné podanie v čase neprítomnosti dieťaťa v MŠ.
- Pri epilepsii a iných záchvatových ochoreniach musí rodič upozorniť pedagogického zamestnanca o tejto skutočnosti.
- Rodič musí upozorniť pedagogického zamestnanca na prípadné potravinové alergie.
- Rodič je povinný upozorniť pedagogického zamestnanca na prípadné pomočovanie a zabezpečiť nepremokavé prestieradlo. Rodič je povinný čo v najkratšom čase upevniť tieto hygienické návyky dieťaťa inak má zástupkyňa MŠ možnosť prerušiť dieťaťu dochádzku do materskej školy.
- Dieťa musí mať v MŠ kópiu zdravotného preukazu poistenca
- Za stratu cenností a hračiek, ktoré dieťa do MŠ prinesie nepreberajú zamestnanci materskej školy žiadnu zodpovednosť.
- Deťom sa nepovoľuje vstup do tried so žuvačkou.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná :
- Prihliadať na fyziologické potreby dieťaťa
- Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno – patologických javov
- Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
- Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno – vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou.; pri vzniku úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri školskom úraze zabezpečí učiteľka 1.pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
- Podľa § 24 ods. 6-8 zákona 355/2007Z.z. o ochrane , podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa:
-spôsobilé na pobyt v kolektíve
-neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
-nemá nariadené karanténne opatrenie
- Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
- Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od 4 -5 rokov alebo 22 detí starších ako 5 rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach ktoré si vyžadujú zvýšený dozor riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou vo veku od troch do štyroch rokov sa uskutočňuje vychádzka detí za prítomnosti dvoch zamestnancov. Pri opustení areálu školy využije reflexné vesty, prvky a stop terčík.
- Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť so súhlasom rodičov vykonáva lektor, tak za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.
- Pri činnostiach ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno – vzdelávacej činnosti materskej školy a vyžadujú si zvýšený pedagogický dozor, riaditeľka zabezpečí počet zamestnancov takto :
- Na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagóga
- Na korčuliarsky výcvik najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca
- V škole prírody je počet detí stanovený podľa vyhlášky MŠ SR č. 305/2008 Z.z. o škole v prírode
- Na výletoch a exkurziách treba dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa §28 ods. 10 školského zákona.
Deti pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné musí rodič dodržiavať nasledovné:
- Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia vyžadujúceho si lekárske vyšetrenie trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni predloží jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
- Skôr uvedené znamená:
a, ak dieťa nepríde do MŠ tri dni jeho neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca,
b, ak dieťa chýba viac ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni z dôvodu ochorenia riaditeľ MŠ vyžaduje od zákonného zástupcu potvrdenie od lekára, ktoré je súčasťou ospravedlnenia zákonného zástupcu.
Ochrana pred sociálno-patologickými javmi
Podľa §153 ods.1 písmeno c zákona 245/2008 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím je učiteľ povinný oznámiť svoje podozrenie na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
V zmysle dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí v prípade dôvodného podozrenia z fyzického, alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa, bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením materskej školy, prípadne s pedagogickopsychologickou poradňou, kontaktovať Úrad sociálnych vecí a rodiny, pediatra, prípadne oddelenie policajného zboru.
Národný program prevencie obezity
V súčasnosti je obezita veľký problém a počet obéznych detí sa zvyšuje. Preventívne opatrenia v boji proti obezite majú veľký význam v MŠ. Vieme že Národný program je celospoločenskou iniciatívou, a preto sa naďalej zapojíme a prispejeme k zmene tejto situácie správnou výživou a pohybovými aktivitami. Strategický plán realizácie preventívnych aktivít počas školského roka je určený pre deti a pedagogických zamestnancov školy.
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
V rámci boja proti legálnym i nelegálnym drogám sa v interiéri i exteriéri materskej školy nesmú požívať alkoholické nápoje, omamné látky, rešpektuje sa Zákon NR SR 67/1977 Z.z. o ochrane nefajčiarov. V celom priestore MŠ je generálny zákaz fajčenia.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
- Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.
- Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
- Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
- Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
- je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
- nemá nariadené karanténne opatrenie.
Opatrenia v prípade pedikulózy :
Pedikulóza (zavšivanie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová.
Voš detská sa šíri hlavne:
-
- pri priamom kontakte, najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, pri hre,
-
- prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov, ak sa napr. voš dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
Preventívne povinnosti školy:
Zabezpečiť informovanosť všetkých zákonných zástupcov detí navštevujúcich školu o prevencii výskytu vší v zariadení a ich povinnostiach, vedenie školy zabezpečí do 48 hodín informovanie všetkých zákonných zástupcov (na nástenke v MŠ) že v škole sa vyskytli vši. Zároveň budú zákonní zástupcovia informovaní o ďalšom postupe s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným prevádzkovým poriadkom školy, budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia
-
- pri riešení problému výskytu vší u detí sa odporúča postupovať citlivo s individuálnym prístupom.
Preventívne povinnosti v rodine :
-
- pravidelné prehliadky vlasov detí,
-
- posielať dieťa do kolektívneho zariadenia bez vší a hníd (podľa odporučenia pediatra najmenej 3 dňová karanténa, podľa potreby i viac )
-
- ihneď informovať triedneho učiteľa, vedenie školy o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v kolektívnom zariadení
zákonný zástupca má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak zákonný zástupca odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti.
9. OCHRANA SPOLOČNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU
Podľa zákonníka práce NR SR č. 311/2001 v znení neskorších predpisov sú všetci zamestnanci povinní ochraňovať spoločný majetok.
Vchody do materskej školy a hospodárskeho pavilónu sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúče od pavilónov má riaditeľka a upratovačky. Upratovačka budovy odomyká a zamyká v jej neprítomnosti riaditeľ poverí iného správneho zamestnanca.
V priestoroch MŠ je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien, vodovodných kohútikov, vypnutie svetla a odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto. Pedagogickí zamestnanci zodpovedajú za inventár na svojom pracovisku.
Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne upratovačka.
Osoby, ktoré vstúpia do priestorov MŠ sú povinné zapísať sa do knihy návštev. Každá cudzia osoba, ktorá žiada o vstup do priestorov MŠ musí mať súhlas zástupkyne MŠ alebo učiteliek. Ak chce komunikovať s deťmi (rozhovor, filmovanie, fotenie) musí mať aj písomný súhlas od rodičov detí- súhlas dotknutej osoby.
V čase letných školských prázdnin kľúče od budovy MŠ zostávajú u riaditeľky a učiteľky poverenej jej zastupovaním (pre prípad neprítomnosti riaditeľky z dôvodu riešenia havarijných stavov) a upratovačky z dôvodu polievania kvetov.
Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
Vchody do MŠ sú zaistené zámkami. Kľúče od hlavného vchodu vlastnia všetci pedagogickí zamestnanci a upratovačky. Kľúče od vchodu do kuchyne vlastní vedúca zariadenia školského stravovania a prevádzkové pracovníčky.
V budove MŠ je bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby. Cudzia osoba je povinná sa zapísať do knihy návštev. Pre pobyt osôb, ktoré sa zúčastňujú na organizovaní mimoškolských aktivít požiada riaditeľka školy o povolenie zamestnancov MŠ.
Vetranie miestností budovy sa uskutočňuje len počas prevádzky. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien. Pri ukončení prevádzky zodpovedá za prekontrolovanie priestorov upratovačka MŠ.
Po ukončení prevádzky je učiteľ povinný odložiť použitú didaktickú techniku na uzamykateľné vopred určené miesto a upratať si triedu..
Jednotlivý zamestnanci zodpovedajú za inventár školy v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. (k nahliadnutiu v ročnom pláne práce školy).
Ďalšie povinnosti súvisiace s ochranou majetku (šetrenie energiou, šetrné zaobchádzanie inventárom atď.) si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
Osobné veci si zamestnanci odkladajú na určené miesto (šatňa pre personál).
Zákaz parkovania v areáli MŠ
V areáli materskej školy je zákaz parkovania osobných, nákladných automobilov okrem zamestnancov MŠ s povolením riaditeľky školy. Tento zákaz sa vzťahuje aj na zákonných zástupcov detí. Zákonní zástupcovia detí pri prinášaní a prevzatí detí do MŠ a z MŠ parkujú mimo areál MŠ.
Zákaz platí aj na umiestňovanie kolobežiek a detských bicyklov, kočíkov do vnútorných priestorov MŠ z bezpečnostných a priestorových dôvodov.
10. TRIEDNY UČITEĽ
Činnosť triedneho učiteľa zabezpečujú 3 pedagogickí zamestnanci, ktorí zodpovedajú za správnosť a úplnosť triednej dokumentácie a všetkej dokumentácie o deťoch. Vyplňuje a kontroluje triednu agendu, spolupracuje s rodičmi dieťaťa, lekárom pre deti a dorast a centrom pedagogicko–psychologického poradenstva.
Náplň a rozvrhnutie pracovného času pedagogických zamestnancov
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca pozostáva:
- z času, počas ktorého vykonáva vyučovaciu a výchovnú činnosť, ktorá je ustanovená nariadením vlády SR č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov – 28 hod týždenne,
- z času, počas ktorého vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou, ktoré sú bližšie rozpracované v Pracovnom poriadku školy, v pracovnej náplni pedagogických
zamestnancov a v Pláne práce na príslušný školský rok, celodennú prevádzku zabezpečujú na zmeny striedavo dvaja učitelia.
11. PRÁVA A POVINNOSTI ZAMESTNANCOV
Rozsah práv, povinností a zodpovednosti zamestnancov školy vyplýva z platných všeobecných právnych predpisov (§ č.81, č.82 ZP, Pracovný poriadok), ich pracovnej náplne a z príkazov a pokynov ich nadriadených. Príkazmi a pokynmi možno operatívne zasahovať do pracovnej náplne zamestnancov:
Zamestnanec je povinný :
- plniť príkazy priameho nadriadeného,
- využívať fond pracovnej doby na plnenie pracovných úloh,
- dodržiavať pracovný čas,
- bezdôvodne neopúšťať pracovisko,
- dodržiavať predpisy na úseku ochrany a bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrany,
- na základe zákona NRSR č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov dodržiavať § 7 ods. 1 písm. c/ zákaz fajčenia v predškolských zariadeniach a ich objektoch,
- na základe zákona NR SR č. 330/1996 Z. z. a jeho novely zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, o zákaze požívania alkoholických nápojov a zneužívania omamných a psychotropných látok dodržiavať zákaz požívať alkoholické nápoje na pracovisku a v pracovnom čase aj mimo pracoviska a zároveň nenastupovať pod ich vplyvom do práce,
- ochraňovať vlastníctvo štátu, riadne hospodáriť a nakladať s majetkom školy a chrániť ho pred zničením, poškodením, stratou alebo zneužitím,
- upozorniť ihneď svojho nadriadeného na nesprávnosť príkazu, odmietnuť vykonanie príkazu, ak je jeho splnenie trestne alebo sa prieči zákonu a túto skutočnosť ihneď oznámiť vyššiemu nadriadenému.
- plniť príkazy priameho nadriadeného,
- využívať fond pracovnej doby na plnenie pracovných úloh,
- dodržiavať pracovný čas,
- bezdôvodne neopúšťať pracovisko,
- dodržiavať predpisy na úseku ochrany a bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrany,
- na základe zákona NRSR č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov dodržiavať § 7 ods. 1 písm. c/ zákaz fajčenia v predškolských zariadeniach a ich objektoch.
- na základe zákona NR SR č. 330/1996 Z. z. a jeho novely zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, o zákaze požívania alkoholických nápojov a zneužívania omamných a psychotropných látok dodržiavať zákaz požívať alkoholické nápoje na pracovisku a v pracovnom čase aj mimo pracoviska a zároveň nenastupovať pod ich vplyvom do práce,
- ochraňovať vlastníctvo štátu, riadne hospodáriť a nakladať s majetkom školy a chrániť ho pred zničením, poškodením, stratou alebo zneužitím,
- upozorniť ihneď svojho nadriadeného na nesprávnosť príkazu, odmietnuť vykonanie príkazu, ak je jeho splnenie trestne alebo sa prieči zákonu a túto skutočnosť ihneď oznámiť vyššiemu nadriadenému.
Zamestnanec má právo :
- právo na odmenu za vykonanú prácu podľa jej množstva, akosti a spoločenského významu,
- na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, na odpočinok a zotavenie sa po práci,
- požadovať pomôcky na plnenie daných úloh a vykonanie potrebných opatrení pre bezpečnú prácu,
- oboznámiť sa s organizačným poriadkom, pracovným poriadkom, mzdovými, bezpečnostnými a ostatnými predpismi, vzťahujúcimi sa k jeho pracovisku a práci nim vykonávanej.
Povinnosti pedagogických zamestnancov :
- zabezpečovať súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývoj detí v MŠ,
- viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri činnostiach kedy je zvýšene ohrozenie zdravia detí a pri školských podujatiach (napr. výletoch, v škole v prírode, vychádzkach a pod.),
- dodržiavať stanovené metodické postupy, postupovať podľa schválených pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov,
- zvyšovať úroveň svojej práce odborným vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov,
- v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti spolupracovať so zákonnými zástupcami detí; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych aktívoch, prípadne na individuálne dohodnutých stretnutiach, pri preberaní detí a to ústne alebo písomne, poskytovať im odborné poradenstvo,
- triedny učiteľ odovzdáva informácie vedúcich zamestnancov našej MŠ rodičom individuálne aj formou nástenky,
- spolupracovať s ostatnými zamestnancami školského zariadenia,
- sústavne sa oboznamovať s právnymi predpismi a inými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
- viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri činnostiach kedy je zvýšene ohrozenie zdravia detí a pri školských podujatiach (napr. výletoch, v škole v prírode, vychádzkach a pod.),
- dodržiavať stanovené metodické postupy, postupovať podľa schválených pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov,
- zvyšovať úroveň svojej práce odborným vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov,
- v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti spolupracovať so zákonnými zástupcami detí; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych aktívoch, prípadne na individuálne dohodnutých stretnutiach, pri preberaní detí a to ústne alebo písomne, poskytovať im odborné poradenstvo,
- triedny učiteľ odovzdáva informácie vedúcich zamestnancov našej MŠ rodičom individuálne aj formou nástenky,
- spolupracovať s ostatnými zamestnancami školského zariadenia,
- sústavne sa oboznamovať s právnymi predpismi a inými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
- Povinnosti pedagogických zamestnancov (učiteliek):
- 1. chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu,
- 2. zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí, výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
- 3. rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa, s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
- 4. podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie,
- 5. stimulovať rozvoj dieťaťa a objektívne hodnotiť rozvoj osobnosti dieťaťa a jeho spôsobilosti,
- 6. pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej (edukačnej) činnosti,
- 7. podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní - realizácií školského vzdelávacieho programu,
- 8. udržiavať a rozvíjať svoje profesijný rast prostredníctvom vzdelávania alebo sebavzdelávania v zmysle zákona 138/2019 a vyhlášky 361/2019
- 9. vykonávať pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu,
- 10. poskytovať dieťaťu alebo ich zákonnému zástupcovi poradenstvo (konzultácie) alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
- 11. pravidelne informovať zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania dieťaťa,
- 12. riadiť sa Organizačným poriadkom Materskej školy Mostná 1, Nitra, Pracovným poriadkom zamestnávateľa, Prevádzkovým poriadkom materskej školy, Rokovacím poriadkom pedagogickej rady a platnou legislatívou,
- 13. dodržiavať Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie a Školský vzdelávací program „ Zvedavé očká“,
- 14. spolupracovať s pedagogickými zamestnancami a ostanými zamestnancami MŠ,
- 15. úzko spolupracovať s triednou učiteľkou na vedení triednej agendy a pedagogickej dokumentácie v triede v zmysle legislatívy,
- 16. spolupracovať so subjektmi, ktoré sa podieľajú na edukácii detí,
- 17. viesť evidenciu činností mimo priamej činnosti s deťmi pozn. činnosti súvisiace s pedagogickou prácou sa rozumie predovšetkým: osobná príprava na výchovno-vzdelávaciu činnosť (začínajúci pedagogický zamestnanec si píše podľa informácií osobnú prípravu), písomná príprava plánov - (vo vytlačenej podobe 2 dni pred začiatkom aktuálneho týždňa – vo štvrtok), príprava pomôcok (deň vopred), materiálu, dopĺňanie centier, spolupráca s rodičmi, učiteľmi, lektormi a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, s inštitúciami, príprava a účasť na kultúrnych a športových aktivitách a aktivitách súvisiacich s činnosťou školy, účasť na poradách, školeniach organizovaných riaditeľkou materskej školy, MPC-NR a iných,
- 18. zvyšovanie odbornosti a vzdelávanie, plnenie úloh vyplývajúce z osobitných predpisov alebo pokynov riaditeľky MŠ, plnenie ďalších osobných úloh - projekty, kronika, starostlivosť o pomôcky a i.
- 19. začínajúca učiteľka je povinná sa písomne pripravovať na edukačnú činnosť podľa pokynov uvádzajúcej učiteľky,
- 20. zúčastňovať sa na stretnutiach metodického združenia, pedagogických porád a ďalších porád pripravovaných vedením školy,
- 21. v úzkej spolupráci s prevádzkovým zamestnancom počas pobytu dieťaťa v materskej škole dbať na úpravu zovňajšku dieťaťa v súlade s jeho potrebami a hygienou,
- 22. byť si vedomý svojej národnej a spoločenskej úlohy a svojho vplyvu na okolie.
- 23. Zabezpečiť výchovu, vzdelávanie a starostlivosť pre zdravý vývoj detí.
- 24. Dodržiavať Školský vzdelávací program, školský zákon 245/2008, Vyhlášku MŠ SR č. 308/2009, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠ SR. č. 306/2008 Z. z. o materskej škole
- 25. Zvyšovať celkovú úroveň svojej práce, vzdelávať sa samoštúdiom alebo na organizovaných formách ďalšieho vzdelávania.
- 26. Plány výchovno-vzdelávacej činnosti vypracovať najneskôr do posledného dňa predchádzajúceho týždňa.
- 27. Zodpovedne a pravidelne dopĺňať triednu agendu.
- 28. Dbať na bezpečnosť detí.
- 29 V dennom poriadku využívať všetky činnosti z denného poriadku a pravidelne dodržiavanie času a činností spojených s dodržiavaním životosprávy.
- 30. Vyhýbať sa vychádzkam do neznámeho terénu,
- 31. Nenechávať deti bez dozoru, ani počas spánku.
- 32. V záujme výchovného pôsobenia na deti spolupracovať s rodičmi.
- 33. Svojím konaním a vystupovaním poskytovať záruku správnej výchovy detí.
- 34. V zmysle zákona č. 377/204 O ochrane nefajčiarov je zamestnanec povinný dodržiavať zákaz fajčenia v celom objekte materskej školy, vrátane školského areálu.
- 35. Dodržiavať pokyny BOZP
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný :
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole.
- Dodržiavať podmienky určené školským poriadkom.
- Uhrádzať povinné poplatky v stanovenom termíne.
- Dbať na kultúrne a sociálne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovnovzdelávacie potreby a priebežne sa zaujímať o výsledky a správanie sa.
- Pravidelne sa zúčastňovať na triednych schôdzkach ZR a na vyzvanie školy sa zúčastniť na stretnutiach riaditeľky školy a pedagogických pracovníkov pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov dieťaťa.
- Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré môžu mať vplyv na výchovu a vzdelávanie.
- Prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
- Akceptovať, že počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva (napr. každý rodič má právo priviesť dieťa do MŠ aj ho z nej vyzdvihnúť).
- Akceptovať nariadenie MŠVVaŠ ak súd rozsudkom upraví styk s maloletým alebo schváli rodičovskú dohodu v ktorej zároveň určí konkrétnu úpravu styku s maloletým
rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti je pri kontakte s dieťaťom povinný dodržiavať presný čas a deň tak, aby bol nezameniteľný s iným dňom a miesto na ktorom si má právo prevziať dieťa. Materská škola nebude akceptovať nič iné ako rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov rodičov vo vzťahu k starostlivosti o maloleté dieťa.
- Nezhody zákonných zástupcov v podstatných veciach spojených so starostlivosťou o dieťa rieši na návrh ktoréhokoľvek výlučne súd, v žiadnom prípade nie škola.
- Akceptovať, že v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému z rodičov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach materská škola bude tieto záležitosti riešiť iba s uvedeným rodičom (napr. príprava dieťaťa, krúžková činnosť, výlety a pod.).
- Akceptovať, že priestory MŠ nie sú miestom, kde rodič (ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti ) môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode. Priestory školy môžu byť miestom styku s maloletým avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia.
Je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľkou materskej školy
- Je povinný zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy.
- Materská škola má právo získavať a spracúvať osobné údaje podľa § 11 ods. 6 písmeno b školského zákona o identifikácií zákonných zástupcov dieťaťa. Škola je oprávnená spracúvať údaje o oboch rodičoch a to aj v prípade ak je dieťa zverené do osobnej starostlivosti len jednému z nich.
- Ak zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa oznámi riaditeľ MŠ túto skutočnosť príslušnému orgánu štátnej správy v obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt.
Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ak, dieťa neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
12. PREDČASNÉ UKONČENIE DOCHÁDZKY DIEŤAŤA DO MŠ RIADITEĽKOU CSŠ
- V prípade, že rodič neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne a poruší akýmkoľvek spôsobom školský poriadok, riaditeľka MŠ môže po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- V prípade, že dieťa obmedzuje svojím konaním práva ostatných detí a osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní, môže riaditeľka, po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- Ak rodič zamlčí dôležité údaje o zdravotnom stave dieťaťa.
- Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do MŠ a škola nie je schopná vytvoriť vhodné podmienky na výchovu a vzdelávanie dieťaťa.
- Ak rodič opakovane, aj po písomnom upozornení porušuje Školský poriadok MŠ.
- Ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti bude sa to považovať za porušovanie školského poriadku a bude to môcť byť dôvodom, po predchádzajúcom písomnom upozornení, predčasného ukončenia predprimárneho vzdelávania dieťaťa.
- V prípade, že rodič neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne a poruší akýmkoľvek spôsobom školský poriadok, riaditeľka MŠ môže po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- V prípade, že dieťa obmedzuje svojím konaním práva ostatných detí a osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní, môže riaditeľka, po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
- Ak rodič zamlčí dôležité údaje o zdravotnom stave dieťaťa.
- Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do MŠ a škola nie je schopná vytvoriť vhodné podmienky na výchovu a vzdelávanie dieťaťa.
- Ak rodič opakovane, aj po písomnom upozornení porušuje Školský poriadok MŠ.
- Ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych sieťach znevažovať pedagogickú činnosť materskej školy, riadenie materskej školy a poškodzovať dobré meno materskej školy na verejnosti bude sa to považovať za porušovanie školského poriadku a bude to môcť byť dôvodom, po predchádzajúcom písomnom upozornení, predčasného ukončenia predprimárneho vzdelávania dieťaťa.
13. Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku
V prípade, ak sa ukáže, napr. na základe zmien v právnych predpisoch, prípadne po vydaní nových usmernení a pokynov zriaďovateľa, prípadne na základe zistení Štátnej školskej inšpekcie atd., že je potrebné niektoré časti školského poriadku zmeniť, vypustiť alebo doplniť, bude zástupkyňa pre MŠ alebo riaditeľka CSŠ realizovať zmenu formou dodatkov, ktoré sa číslujú od 1 po N. Dodatok k platnému školskému poriadku je možné vypracovať kedykoľvek v priebehu roka.
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIE
Záznam o prerokovaní školského poriadku
Školský poriadok vydáva riaditeľka školy po prerokovaní a schválení na Rade školy.
Prerokovaný v pedagogickej rade dňa 24.8.2022
Prerokovaný s rodičmi na plenárnej schôdzi RZ
Derogačná klauzula- zrušovacie ustanovenie
Vydaním nového školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok materskej školy.
Školský poriadok nadobúda platnosť 1.9.2022